< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Точка фокусу

Щоб уникнути монотонності групи схожих елементів і сконцентрувати увагу на одному елементі або групі товарів, у магазині створюють фокусні точки.

Точка фокусу - це місце в торговельному просторі, стіні, на якому зазвичай фокусується погляд.

Оформлення стіни слід починати саме з точки фокусу, тобто з місця, що є найбільш помітне для покупців.

У точці фокусу розміщують:

 • - яскраві та цікаві речі колекції;
 • - речі й об'єкти, що визначають тему колекції;
 • - найбільш "ходовий" товар.

Точкою фокусу можуть бути: манекени, супершоти, назва колекції, логотип, дисплей, найбільш приваблива річ з колекції.

У плануванні непродовольчих відділів найбільш широко використовують фокусні зони - територія навпроти входу або в центральній частині торговельного залу, що спрямовані на створення іміджу магазину, емоційного позиціювання товару та концентрації уваги покупців до окремих фрагментів викладки (рис. 55).

Формування точки фокусу у процесі викладки одягу

Рис. 55. Формування точки фокусу у процесі викладки одягу [34]

Принцип балансу та кольору

Одяг, представлений у торговельному залі, повинен виглядати гармонійно. З цією метою використовують принципи балансу та кольору.

1. Дзеркальний або формальний баланс передбачає поділ стіни таким чином, щоб дві її частини являли собою дзеркальне відображення одна одної, тобто знаходились у рівновазі. Все торговельне обладнання - полиці, кронштейни, крючки - з кожної зі сторін повинні знаходитись симетрично один до одного (рис. 56).

Приклад реалізації принципу балансу та кольору у викладці одягу

Рис. 56. Приклад реалізації принципу балансу та кольору у викладці одягу [34]

2. Неформальний баланс також передбачає поділ стіни на дві частини, але вони оформленні по-різному (рис. 57).

Приклад застосування неформального балансу у викладці

Рис. 57. Приклад застосування неформального балансу у викладці одягу [34]

Колекція одягу необхідно візуально поділити на колони на всіх елементах робочого простору - стінах, стелажах, шафах. Покупець оглядає одяг, представлений у торговельному залі, згори донизу, а не зліва направо, тому краще застосовувати вертикальне групування одягу, ніж горизонтальне (рис. 58).

Формування колонок при викладці одягу

Рис. 58. Формування колонок при викладці одягу [34]

Правило повторення

Правило повторення передбачає дублювання моделей композиційно та повторення їх декілька раз у різних кольорах у різних місцях мерчандайзингових стін (рис. 59).

Приклад реалізації правила повторення при викладці одягу

Рис. 59. Приклад реалізації правила повторення при викладці одягу [34]

Для представлення готового одягу в торговельному залі магазину використовують бокову (латеральну, профільну), фронтальну та горизонтальну вивіски.

Використовуючи бокову вивіску, потрібно дотримуватися певних правил:

1. Усі вішала необхідно спрямовувати в одну сторону (напрям визначають безпосередньо в торговельному залі з урахуванням руху основного потоку покупців, оскільки всі вироби повинні бути представлені "обличчям" до покупця) (рис. 60). Разом з тим вішала повинні відповідати типу одягу: брючні - для брюк; класичні - для верхнього одягу, причому жіночі - для жіночого верхнього одягу, чоловічі - для чоловічого; дитячі - тільки для дитячого одягу.

Правильне розміщення вішала на обладнанні

Рис. 60. Правильне розміщення вішала на обладнанні

Починати та завершувати ряд бокового розвішування слід з виробу, що представлений "обличчям" до покупця. Як правило, використовують розвіску товару за принципом "сходів". Кронштейн може містити залежно від сезону куртки, сорочки, футболки, светри тощо. Такий тип розвіски часто є базовим для подальшої викладки одягу, наприклад, за кольором у відповідні рівні, за об'ємом кольорові блоки. У разі використання кольорового блокування кількість блоків на кронштейні не повинна перевищувати 3-7 (рис. 61).

Види розвіски: 1 - розвіска за принципом

Рис. 61. Види розвіски: 1 - розвіска за принципом "сходів"; 2 - розвіска за методом кольорового блокування [34]

2. Нижні фронтальні кронштейни як правило, оформлюють за принципом "total look" ("верх" + "низ"). Не можна розпочинати розвіску одягу з нижніх частин гардеробу (наприклад, розвіску юбок розпочинають з джемперів). На нижньому фронтальному кронштейні можуть вивішуватися 2-4 артикули в залежності від складності запропонованого комплекту та сезону, наприклад, футболка + брюки + сорочка (рис. 62).

Приклад представлення брюк за принципом

Рис. 62. Приклад представлення брюк за принципом "total look"

3. Моделі, що є костюмом (наприклад, жакет, брюки, юбка, блуза), необхідно представляти на одному модулі обладнання. Не можна презентувати моделі, що складають костюм, у різних частинах торговельного залу (рис. 63).

Викладка одягу за допомогою системи

Рис. 63. Викладка одягу за допомогою системи "рухливі аксесуари"

 • 5. Вироби, що мають чітко виражений графічний рисунок (клітинка, контрастний візерунок і т. ін.), як правило, привертають більшу увагу та стають центром композиції. Не рекомендовано розміщувати на одному елементі торговельного обладнання два та більше графічних рисунків (наприклад, клітинки та смуги, два різні види клітинок тощо). Винятком можуть бути схожі моделі, виконані з однієї тканини.
 • 6. Одяг з чітко вираженим графічним рисунком при профільному (латеральному, боковому) представлені на торговельному обладнанні рекомендовано розміщувати в центрі, а схожі моделі з однієї тканини - симетрично до центру (рис. 64).

Прикладки викладки одягу з графічним рисунком

Рис. 64. Прикладки викладки одягу з графічним рисунком [34]

7. Необхідно чітко дотримуватися розмірного ряду: першим вивішують найменший розмір, останнім - найбільший (рис. 65).

Викладка одягу за розміром

Рис. 65. Викладка одягу за розміром [34]

8. У процесі профільної (бокової, латеральної) розвіски необхідно дотримуватися блокування одягу від світлого до темного (зліва направо), але не рекомендовано завершувати ряд темним одягом (покупець його може не побачити).

Фронтальна розвіска надає можливість максимально ефективно представити товар. Але застосування фронтальної розвіски не завжди можливе через обмеженість торговельного простору. Сітку розмірів розміщують на кронштейнах від меншого до більшого. У разі відсутності розмірного ряду, товар на кронштейні дублюють однаковими розмірами.

Фронтальна розвіска застосовується на:

 • - прямому кронштейну;
 • - нахиленому кронштейні;
 • - ступінчастому кронштейні;
 • - крючках.

Прямий кронштейн використовується для фронтального представлення товару одного артикула, одного кольору.

Нахилений кронштейн використовують для представлення повної сітки розмірів. Але слід пам'ятати, що на такому кронштейні не рекомендовано вивішувати понад три моделі.

Ступінчастий кронштейн використовують для представлення двох різних моделей або однієї моделі різних кольорів. Переваги такого кронштейна полягають у можливості ефективного представлення товару та його комбінації (рис. 66).

Правила фронтальної розвіски

Рис. 66. Правила фронтальної розвіски [34]

Крючки використовуються для представлення аксесуарів: сумок, ременів, платків, шарфів, рукавиць. Іноді крючки використовуються для створення композицій.

Магазинам з реалізації одягу середнього цінового сегмента рекомендовано відводити для блока з моделей одного виду у разі латеральної розвіски не менше 40-50 см. Рекомендовано використовувати чергування латеральної та фронтальної розвіски одягу.

Одяг не слід розміщувати впритул один до одного. Від ціни на одяг залежить щільність розвішування. Чим дешевший одяг, тим щільніше його потрібно розвішувати. Одяг високого цінового сегмента не можна поєднувати з одягом низького цінового сегмента. На всіх виробах повинні бути застібнуті всі ґудзики, блискавки, ремені, крючки.

Горизонтальна викладка дозволяє збільшити об'єм торгової площі. Складений у стоси одяг добре поєднується із взуттям, сумками й іншими аксесуарами. Горизонтальну викладку застосовують для трикотажних виробів, брюк, аксесуарів (рис. 67). Зростання розмірного ряду всередині стосу відбувається від меншого до більшого зверху вниз: XS, S, M, L, XL, XXL і т.д. Якщо сітка розмірів представлена не в повному обсязі, то розміри дублюють існуючими.

Приклад горизонтальної викладки одягу (викладка стосами)

Рис. 67. Приклад горизонтальної викладки одягу (викладка стосами)

Комбінування за кольором у горизонтальній викладці здійснюють таким чином:

 • 1. В один стос викладають:
  • - футболки (чоловічі та жіночі) - не більше 6 одиниць товару;
  • - трикотажні вироби - не більше 5 одиниць товару;
  • - джинси (чоловічі та жіночі) - не більше 8 пар.
 • 2. В одному стосі не варто використовувати понад три кольори.
 • 3. Речі світлого кольору не викладають на нижні полиці.
 • 4. Товар, представлений горизонтально у стосах (рис. 68), викладають на чистий аркуш формату А4 (хоча в стандартах мерчандайзингу деяких компаній існує заборона на використання будь-яких паперових матеріалів).

Схема складання сорочок, футболок, светрів, майок у процесі горизонтальної викладки

Рис. 68. Схема складання сорочок, футболок, светрів, майок у процесі горизонтальної викладки

Викладати речі необхідно таким чином, щоб наявні логотипи були зверху.

Светри, сорочки, фуфайки, майки й інші вироби, що представлені на столах (горизонтально), необхідно складати втроє та викладати рівними стосами, щоб співпадали візерунки або розміщення ґудзиків (рис. 69).

Приклади горизонтальної викладки одягу за кольором

Рис. 69. Приклади горизонтальної викладки одягу за кольором

Рекомендовано формувати стоси однакової висоти. Кожен стос повинен знаходитися на однієї лінії від краю полиці на відстані 3-4 см.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >