< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Документування та моделювання бізнес-процесів

Історія документування бізнес-процесів веде свій початок з перших інженерів-конструкторів, що проектували виробничі конвеєри. Надалі ці методи проектування були вдосконалені і покладені в основу сучасних методів документування бізнес- процесів.

Методологія опису процесів IDEF (Integrated computer aided manufacturing DEFinition) був розроблена для документування і аналізу процесів в існуючих або проектованих системах. Стандарти IDEF були розроблені в 1981 році в рамках великої програми автоматизації промислових підприємств, яка була запропонована Департаментом військово-повітряних сил США. Метод підтримує як процесно-орієнтоване, так і об'єктно-орієнтоване представлення інформації і дозволяє документувати знання про процеси і події в формі, близькій для людського сприйняття. Метод був розроблений таким чином, щоб відповідати наступним якостям: бути простим в розумінні і використанні людьми, що мають дуже невеликий досвід в методиках структурування, і в той же час володіють повноцінним, багатим практичним досвідом; зберігати, управляти і повторно використовувати інформацію про процеси для різних категорій кінцевих користувачів; забезпечувати ефективні способи швидкого, надійного та низьковитратного управління індивідуальними чи груповими додатками; дозволяти користувачам без утруднень розпізнавати ключові відмінності між різними варіантами побудови одного і того ж процесу; дозволяти усічене застосування як до дрібномасштабних, так і до великомасштабним проектам і збирати інформацію про процес як в грубому наближенні, так і при високому рівні деталізації; бути застосовним в різних областях (таких, як проектування, виробництво, логістика, торгівля і т.д.); підтримувати інтеграцію з іншими методами сімейства IDEF.

Суть цього стандарту полягає в тому, що діяльність компанії (напрями, дивізіону, підрозділи, аж до окремого працівника) описується за допомогою п'яти типів визначень:

  • • результатів, одержуваних у процесі діяльності (продукти, послуги, інформація, матеріальні засоби, документи і т.д.);
  • • ресурсів (продуктів, послуг, матеріальних засобів і т.д.) необхідних для отримання необхідних результатів в рамках діяльності;
  • • управління (контролю, обмежень, регламентів), що регулюють діяльність з переробки ресурсів у результат;
  • • механізмів і компетенцій, необхідних для переробки ресурсів у потрібний результат;
  • • формального опису основної діяльності в рамках процесу.

Крім IDEF3, що є стандартом де-факто в проектуванні бізнес-процесів, досить широко поширені і інші методи документування, такі, як SADT (Structured Analysis and Design Technique), SA / SD (Structured Analysis and Structured Design) і ін.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >